7 důvodů, proč byste měli přestat používat tento výrobek v domácnosti

Loading...

Když přemýšlíme nad možnými zdroji toxických látek v naší domácnosti, papírové utěrky jsou asi to poslední, co nám přijde na mysl.

Právě proto, že je máme celou dobu přímo před očima, by nás ani nenapadlo, že tento běžný výrobek do domácnosti může být zdrojem chemikálií a toxických výparů, které mohou ohrožovat naše zdraví a zdraví naší rodiny.

Máte rádi vůni horského vzduchu nebo raději mořského vánku? Čerstvě vonící papírové utěrky obsahují umělé vůně a chemikálie, které jsou nebezpečnější, než bychom se domnívali.

Pokud si například odtrhneme papírovou utěrku a odložíme si ji do kapsy oblečení, naše oblečení pak nasákne chemikáliemi, které jsou mimořádně toxické.

Působení těchto chemikálií může ovlivňovat vše – od očí a pokožky až po naši nervovou soustavu.

A tak pokud kupujete a používáte papírové utěrky, tady je sedm silných a přesvědčivých důkazů, proč byste je měli vyhodit!

Toxické chemikálie v papírových utěrkách

1. Alfa-terpineol – pokud přijdeme do kontaktu s touto chemikálií, můžeme začít pociťovat bolesti hlavy, potíže s dýcháním, ztrátu svalové kontroly, a dokonce může dojít k poškození centrální nervové soustavy.

2. Benzyl-acetát – tato chemikálie se používá při výrobě papírových utěrek jako vůně, ale byla u ní prokázána souvislost se vznikem rakoviny slinivky.

Může způsobovat závrať, ospalost a rozpačitost, zarudnutí očí a suchou pokožku. Pokud se nadýcháme výparů benzyl-acetátu, můžeme v hrdle pociťovat pálení či problémy s dýcháním.

3. Benzylalkohol – o této chemické látce je známo, že způsobuje podráždění dýchací soustavy a zpomalení činnosti centrální nervové soustavy.

4. Kafr – kafr se získává z borovicového oleje. Víme o něm, že zrychluje tep, způsobuje problémy s dýcháním a snižuje chuť k jídlu.

Působení většího množství kafru může negativně ovlivnit činnost centrální nervové soustavy, může způsobit letargii a dezorientaci, žaludeční křeče a zvracení.

5. Chloroform (neboli trichlormethan) – chloroform se často používá při výrobě papírových utěrek na vytvoření hydrogenované (vodíkové) vazby.

Loading...

Chloroform se snadno vstřebává přes pokožku, ústy a dýchacími cestami. Může způsobit zpomalení činnosti centrální nervové soustavy a problémy s dýcháním, podráždění pokožky a očí.

6. Ethylacetát – tato chemikálie se používá při praní na zjemnění prádla. Agentura na ochranu životního prostředí ve Spojených státech (Environmental Protection Agency – EPA) ho zařadila na seznam nebezpečných odpadních látek.

Má dráždivý účinek na hrdlo, nosní dutiny a oči.

7. Dichlorbenzen – tato chemická látka se používá při výrobě pesticidů, ale i papírových utěrek jako antistatický prostředek. Jeho působením může dojít k podráždění pokožky, očí a hrdla.

Dlouhodobé působení může ovlivňovat činnost centrální nervové soustavy, jater a ledvin. Agentura na ochranu životního prostředí ho považuje za pravděpodobný lidský karcinogen.

Bezpečnější náhrada za papírové utěrky

Dobrou zprávou je, že papírové utěrky je možné nahradit bezpečnějšími, přirozenějšími prostředky.

Vaše prádlo stále může být hebké, nebude se nabíjet statickou elektřinou a bude mít svěží vůni! Zahoďte do koše papírové utěrky plné chemikálií a vyzkoušejte tyto alternativy:

1. Bílý ocet

Bílý ocet zjemňuje prádlo a odstraňuje zbytky pracích prostředků. Jeho používání je bezpečné, a dokonce odstraňuje plíseň. Při vyplachování prádla přidejte do pračky 1/4 šálku octa.

2. Soda bikarbona

Soda bikarbona je přirozeným deodorantem. Vaše prádlo bude mít díky sodě bikarboně čerstvou vůni bez rizika poškození prádla ostrými chemikáliemi.

Při praní přidejte do pračky 3 polévkové lžíce sody bikarbony – prádlo tak bude svěžejší a hebčí.

3. Namísto utěrek použijme „sušicí míčky do sušičky“

Sušicí míčky nejenže neobsahují žádné škodlivé chemikálie, ale dají se navíc použít i vícekrát! Díky sušicím míčkům bude prádlo hebké a nebude se nabíjet statickou elektřinou.

Sušicí míčky pohlcují vlhkost, čímž přispívají k rychlejšímu usušení našeho prádla.