Krev ve stolici: Možné příčiny a účinná přírodní léčba

Loading...

Když vidíme jasně červenou krev ve stolici, rozhodně to není k smíchu, zvláště pokud se jedná o naši stolici. Někdy to může znamenat, že s naším zdravím se děje něco vážného, jindy se jedná jen o běžnou momentální výchylku, nad kterou se není třeba znepokojovat.

Tak či onak, krev ve stolici je určitým signálem, který bychom neměli zcela ignorovat. (1)

Možná jste se někdy divili „proč je moje stolice černá?“. Většina lidí si neuvědomuje, že i černá stolice je vlastně krvavá stolice. Je to tak, krev ve stolici může stolici zabarvit, že bude černá nebo jasně červená.

Barva v tomto případě je docela důležitou informací. Barva stolice poukazuje na vnitřní zdroj a příčinu krvácení. Krev ve stolici může být také projevem krvácení konečníku (rektální krvácení).

Samozřejmě pokud takto ztrácíte velké množství krve, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud je však množství krve ve stolici jen mírné a neohrožuje vás na životě nebo netrpíte jinými příznaky souvisejícími s krví ve stolici, existuje několik způsobů, jak si můžete pomoci sami.

Vždy však musíme znát pravou příčinu krve ve stolici. Dále v článku si řekneme o některých možných příčinách krve ve stolici a o přirozených léčivech, kterými můžeme tyto příčiny eliminovat.

Co je krev ve stolici?

Krev ve stolici se často odborně nazývá hematochezie. Když jdeme na toaletu, naše stolice by měla být za normálních okolností hnědá. Když je ve stolici přítomna krev, lékaři mluví o hematochézii neboli o krvi ve stolici.

Krev ve stolici má obvykle příčinu v krvácení horního nebo dolního trávicího traktu. Odstín krve ve stolici se může pohybovat od jasně červené až po černou.

Odstín krve ve stolici může opravdu poukazovat na místo vnitřního krvácení, samozřejmě pokud je příčinou vnitřní krvácení. (2)

Někdy krev ve stolici nemá příčinu ve vnitřním krvácení, ale v aktivním krvácení konečníku. Přítomnost krve ve stolici se také může pohybovat od nenápadné a pouhým okem neviditelné až po znepokojivě očividnou.

Zatím vám však mohu říci jen to, že mít krev ve stolici není nikdy normální. Nemusí se sice jednat o mimořádně vážnou situaci, ale určitě to není normální.

Příznaky a projevy

Hlavním příznakem nebo projevem krve ve stolici je přesně toto – vidíme krev ve stolici. Je důležité podotknout, že pokud pozorujete změnu v barvě stolice, např. z důvodu přítomnosti krve, poukazuje to na nějaký zdravotní problém a jeho příčiny. (3)

Někdy můžeme mít krev ve stolici a ani o tom nemusíme vědět, protože nemáme žádné jiné příznaky a krve ve stolici jsme si prostě nevšimli.

Jindy zase krev ve stolici může být provázena řadou jiných problémů, jako jsou bolesti břicha, slabost, problémy s dýcháním, zvracení, bušení srdce, krvavý průjem a/anebo ztráta tělesné hmotnosti.

Možné příčiny a typ vedlejších příznaků, kromě krve ve stolici, závisejí na pravé příčině krve ve stolici, na tom, jak dlouho již krvácení trvá, a na tom, kolik krve jsme ztratili. (4)

A co sliz ve stolici? Malé množství slizu nebo hlenu ve stolici je zcela v pořádku. Když však začneme pozorovat v naší stolici větší množství slizu, neobvyklé pohyby ve střevech či krev ve stolici, měli bychom okamžitě navštívit lékaře, protože se může jednat o něco vážnějšího. (5)

Příčiny a rizikové faktory

Krev ve stolici může pocházet z jakéhokoliv místa našeho trávicího traktu, od úst až po konečník. Pokud se krvácení nachází v horních částech trávicího traktu (např. v jícnu nebo v žaludku), pak je typickým výsledkem dehtovitá nebo černá stolice, jejíž medicínský název je meléna.

Pokud je však barva stolice bordově hnědá až jasně červená, často to znamená, že krev pochází z tenkého střeva, z tlustého střeva nebo konečníku.

Jak jsme již zmínili, krev v černé nebo dehtovité stolici má původ v krvácení horních částí trávicího traktu, které může být způsobeno: (6)

 • poškozením nebo abnormálním stavem krevních cév
 • tržnou ránou jícnu způsobenou prudkým zvracením (tzv. Malloryho-Weissův syndrom)
 • krvácejícím žaludečním vředem
 • přerušeným přítokem krve do některé části střev
 • gastritidou
 • úrazem
 • přítomností cizího tělesa
 • rozšířenými a přerostlými žilkami v jícnu a žaludku

Jasně červená či bordově hnědá barva stolice znamená, že krev pochází z krvácejícího tenkého střeva, tlustého střeva nebo z konečníku, čehož příčinou může být: (7)

 • poškození nebo abnormální stav krevních cév
 • trhliny na konečníku
 • ischemie střeva
 • divertikulóza
 • přítomnost cizího tělesa nebo úraz
 • hemoroidy (často jsou příčinou jasně červené krve ve stolici)
 • infekce ve střevech
 • zánětlivá onemocnění střev včetně Crohnovy choroby a ulcerózní (vředové) kolitidy
 • polypy nebo rakovina tlustého či tenkého střeva

Jak jsme již zmínili, odstín barvy krve ve stolici je velmi důležitý. Proč? Černá mazlavá dehtovitá stolice (tzv. meléna) obvykle znamená, že krvácení pochází odněkud z horní části trávicího traktu. Například žaludeční vřed může být příčinou dehtovitě černé stolice.

Když se však v naší stolici nachází jasně červená krev nebo je stolice bordově hnědé barvy, často to znamená, že problém bude ve spodnější části trávicího traktu, např. v tlustém střevě.

Další možné problémy dolní části trávicího traktu, které lze poznat podle jasně červené či bordově hnědé stolice, jsou divertikulitida a hemoroidy. (8)

Běžná léčba

Výrazné změny ve stolici, včetně krve ve stolici, jsou obvykle dostatečným důvodem k vyšetření a zjištění příčin těchto změn.

Mezi některé běžně používané metody při vyšetřování, kterými se pokoušíme zjistit příčiny krve ve stolici, patří: (9)

 • angiografie
 • vyšetření pomocí zobrazovací techniky (RTG) a použití barya ve spolknutém nápoji nebo jídle
 • skenování krvácení
 • vyšetření krve včetně kompletního rozboru krve
 • kolonoskopie
 • dvojbalonová enteroskopie
 • vyšetření stolice
 • vyšetření k určení možné přítomnosti infekce vyvolané mikrobem Helicobacter pylori (H. pylori)
 • horní endoskopie nebo kapslová endoskopie

Běžná léčba krve ve stolici znamená léčit možné příčiny krvácení běžnými způsoby. (10)

Pět přírodních léků na krev ve stolici

Tak jako při běžné léčbě krve ve stolici i při použití přirozených léčiv musíme nejprve znát opravdovou příčinu a místo krvácení.

Dále v článku uvádíme několik přirozených způsobů, jak eliminovat krev ve stolici. Vybrané způsoby přirozené léčby závisí na příčině a místě krvácení.

Následuje tedy seznam procedur, po kterých můžeme sáhnout, pokud příčinou krve v naší stolici je:

1. Krvácející žaludeční vřed

Krvácející žaludeční vředy nebo peptické vředy jsou bolestivé rány, které vznikají na povrchu stěn naší trávicí soustavy. Když zpozorujeme krev při zvracení i ve stolici, obvykle se jedná o krvácení vředu.

Naštěstí existuje několik způsobů, jak zpomalit či zastavit vznik vředů, jakož i zamezit jejich krvácení. V první řadě bychom se měli začít vyhýbat konzumaci některých potravin, o kterých je známo, že zhoršují stav vředů.

Mezi tyto potraviny patří pikantní a kořeněná jídla, kofein, alkohol, rafinovaný cukr a všechny alergeny v potravinách.

Zároveň je vhodné zvýšit v naší stravě množství vlákniny, tmavé listové zeleniny a fermentovaných potravin jako jsou např. kokosový kefír a kimči (korejské národní jídlo).

Výzkumy také ukázaly, že pití zelné šťávy může mít mimořádně léčivý účinek na peptické vředy. (11) Vyzkoušejte můj recept na přípravu šťávy, která léčí trávicí trakt.

Tato šťáva obsahuje zelnou šťávu, okurky, aloe vera a zázvor. Už na první pohled se zdá, že by tento nápoj mohl utišit bolest našeho střeva, a také to tak je.

Další dobrou myšlenkou při problémech s vředy je v průběhu dne jíst několik menších jídel – tím snížíme zátěž trávicího traktu a zmírníme bolest vředů.

Loading...

2. Gastritida

Gastritida je zdravotní problém týkající se trávicího traktu. Její příčinou je poškození a zánět mukózy (vnitřní výstelky žaludku a celého trávicího traktu).

Příznaky gastritidy mohou být ve skutečnosti stejné jako při vředech. Jeden ze společných příznaků je krev ve stolici. Změna stravy, tak jako obvykle, může opravdu vyléčit gastritidu a zbavit nás jejích nechtěných příznaků.

Strava zaměřená na léčení gastritidy bude celkově sestávat zejména ze zeleniny, ovoce, vysoce kvalitních bílkovin a ze zdravých tuků.

Mimořádně prospěšné potraviny jsou ty, které obsahují velké množství probiotik, vlákniny, antioxidantů, jako jsou vitamín C, vitamín B12, elektrolyty a omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

Znovu doporučujeme se vyhýbat konzumaci obvyklých spouštěčů, jako jsou pikantní a kořeněné pokrmy. Také horká jídla působí dráždivě, ale i přirozeně kyselé potraviny, jako jsou rajčata a pomeranče.

Proti gastritidě také pomáhá snižovat stres, jakož i nejíst těsně před spaním. Doporučuji, abyste večeřeli tři až čtyři hodiny před spaním. Tak půjdete spát, když už bude jídlo skoro úplně strávené.

Kořen lékořice obsahuje sloučeninu s protizánětlivými účinky, která se nazývá glycyrrhizin. Glycyrrhizin je známý svými zklidňujícími účinky na žaludek, proto je velkou pomocí při gastritidě, jakož i při vředech.

Glycyrrhizin má kromě protizánětlivých účinků také schopnost zabraňovat vzniku nádorů, hubí mikroby v organismu a je také antioxidantem. (12)

Výtažek z lékořice existuje ve formě výživového doplňku včetně žvýkacích tablet. Při léčbě gastritidy se také dobře osvědčil fenykl.

3. Divertikulitida

Divertikulitida vzniká v důsledku zánětu jednoho nebo více malých váčků (tzv. divertiklů) na vnitřní stěně tlustého střeva. Dva výborné léky, které nám pomohou zlepšit zdraví tlustého střeva, jsou domácí vývar z kostí a bílkovinný prášek vyrobený z vývaru z kostí.

Jelikož je vývar z kostí lehce stravitelný a obsahuje všechny potřebné živiny pro náš organismus, je výborným prostředkem při léčbě a zotavování našeho organismu, pokud se léčíme na divertikulitidu.

Dalším důležitým krokem při léčbě divertikulitidy je pravidelně ve stravě přijímat dostatek vlákniny. Předpokládá se, že strava, která obsahuje příliš málo vlákniny, zvyšuje riziko vzniku aktivních projevů divertikulitidy. (13)

Při léčbě vnitřního krvácení trávicího traktu, jako je to např. v případě divertikulitidy, je mimořádně důležité se vyvarovat užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID).

Výzkum zveřejněný v žurnálu Archives of Family Medicine (Archívy rodinného lékařství) ukázal, že dlouhodobé užívání nesteroidních protizánětlivých léků vedlo k nejhorším projevům divertikulitidy, zejména ke zhoršení krvácení. (14)

4. Crohnova choroba

Crohnova choroba má řadu projevů v závislosti na prudkosti zánětu. Běžným projevem této nemoci je však krev ve stolici. Existuje tedy přirozený způsob, jak léčit Crohnovu chorobu i s jejími projevy?

Pokud přemýšlíme nad bylinkami, které by nám mohly pomoci, v první řadě musíme zmínit kluzký jilm. Kluzký jilm má bolest tišící účinky, chrání podrážděné tkáně a napomáhá mu tak v hojení.

Kluzký jilm je strom, který obsahuje hlen. Ten se po rozpuštění ve vodě změní na kluzký gel. Tento gel pak obaluje stěny trávicího traktu a tiší bolest v postižených místech.

Díky tomu je nenahraditelným lékem pro zmírnění zánětlivých onemocnění střev, jakým je např. Crohnova choroba. (15)

5. Ulcerózní kolitida

Příčinou krve v naší stolici může být i ulcerózní kolitida. K léčbě ulcerózní kolitidy máme k dispozici množství přirozených léčiv.

Jedním z prvních kroků při léčbě ulcerózní kolitidy je přehodnotit naše stravovací návyky a udělat v nich potřebné změny.

Také byste se ve stravě měli vyhýbat potravinám, které obvykle spouštějí ulcerózní kolitidu. Patří mezi ně silně zpracované mléčné výrobky, rafinované cukry, kofein, alkohol, perlivé nápoje a pikantní jídla.

Kterých potravin bychom však měli jíst více?

Nejlepší potraviny na potlačování zánětů a na uklidnění projevů ulcerózní kolitidy jsou ty, které mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin a probiotik.

Kurkuma je další rozumnou přísadou v naší stravě, pokud chceme utišit projevy ulcerózní kolitidy a odstranit krev ve stolici. Kurkuma je na trhu dostupná v čerstvé podobě, jako koření a jako doplněk stravy.

Podle některých výzkumů užívání kurkuminu, účinné složky kurkumy, pomohlo některým pacientům zmírnit projevy ulcerózní kolitidy, a nakonec se jí úplně zbavit. (16)

Při léčbě ulcerózní kolitidy je také vhodné myslet i na odbourávání stresu či záměrně si v průběhu dne vyhradit několik minut na relaxaci.

Je známo, že stres způsobuje prudké záněty ulcerózní kolitidy, proto se doporučuje pravidelně cvičit přirozené techniky na odbourávání stresu.

Pokud máte krev ve stolici, jejíž příčinou je krvácení z konečníku, měli byste si také přečíst článek „Příčiny krvácení konečníku – pět přirozených způsobů, jak krvácení zastavit.“

Upozornění

Pokud se kromě krve ve stolici u vás také objeví některý z následujících projevů, vyhledejte lékařskou pomoc:

 • ztratili jste velké množství krve
 • velmi rychlý srdeční tep
 • závratě
 • slabost

Nezapomínejte, že například i konzumace řepy a rajčat může krátkodobě způsobovat zčervenání stolice, proto se nelekněte, pokud máte červenou stolici krátce po tom, co jste si pochutnali na troše červené řepy.

Pokud jste jedli černou lékořici nebo borůvky, stolice se zase může na chvíli zbarvit dočerna. Podobný účinek může mít i užívání tablet s obsahem železa nebo léků obsahujících bizmut, jako je např. Pepto-Bismol. (17)

Krev ve stolici může být také zapříčiněna polypy nebo rakovinou. Polypy v tlustém střevě mohou být zpočátku jen benigní nálezy bez jiných projevů, ale mohou se začít zvětšovat, začít krvácet nebo přerůst až do rakoviny.

Rakovina tlustého střeva a konečníku je v současnosti ve Spojených státech třetím nejčastějším druhem rakoviny a může přerůst v neznatelné krvácení.

Je proto důležité všímat si barvy naší stolice. V případě krvácení, které si neumíme vysvětlit, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Také je nutné navštívit lékaře, pokud máme ve stolici krvavý hlen nebo hlen ve stolici spolu s bolestmi břicha. Tyto projevy mohou signalizovat vážnější zdravotní problémy, jakými jsou ulcerózní kolitida, Crohnova choroba či dokonce rakovina. (18)

Pokud užíváte nějaké léky nebo máte nějaký zdravotní problém a chystáte se užívat nové výživové doplňky nebo chcete provést změny ve své stravě, vždy se nejprve poraďte se svým lékařem. Například extrakt z lékořice nemusí být pro vás vhodný, pokud máte vysoký krevní tlak.

Myšlenky na závěr

Když si papírem říznete prst a ten začne krvácet, zřejmě nebudete nijak panikařit. Když ale spatříte krev ve své stolici, pravděpodobně se začnete znepokojovat, a to zcela oprávněně.

Pokud naše tělo krvácí a my nevíme proč, nikdy bychom to neměli ignorovat. Pokud tedy spatříme krev v naší stolici, určitě si všímejme odstínu a frekvence krvácení – pro vyšetřujícího lékaře jsou to velmi důležité informace.

V případě, že krvácení je velmi prudké nebo kromě krvácení máte i jiné zdravotní problémy, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Ať už při léčbě krve ve stolici využíváte běžné metody, přirozené (alternativní) metody nebo kombinaci obou, vždy musíte nejprve znát přesnou příčinu krve ve stolici.

Když známe přesnou příčinu krve ve stolici, umožní nám to vybrat tu správnou léčebnou metodu. A za použití správné léčebné metody budou, snad, naše chvíle na toaletě znovu bezstarostné.