Neignorujte tyto běžné příznaky potenciálně nebezpečné krevní sraženiny

Loading...

Srážlivost je vlastnost krve, která nám chrání život před tím, abychom při poraněních nevykrváceli. Každý z nás to už určitě zažil, jak rána začne krvácet a po chvíli se krvácení samo zastaví. Existují však i situace, kdy srážlivost krve náš život může naopak ohrozit.

Je tomu tak tehdy, jestliže se krev srazí ne na povrchu rány, ale uvnitř našich žil a taková sraženina (trombóza) potom zablokuje průchod krve.

Když se ucpe céva někde v noze nebo ruce, není to až tak nebezpečné.

Horší to je tehdy, pokud se sraženina žilami dostane do srdce, plic nebo mozku, kde ucpání cévy může mít fatální následky.

V dnešním článku si řekneme více o příznacích, které nám pomohou zjistit, zda se v našem těle nevytvořila taková potenciálně nebezpečná krevní sraženina.

1. Otok jedné končetiny

Otok nohy je častým příznakem trombózy – zachycená krevní sraženina, která brání správné cirkulaci krve.

Tato zdravotní komplikace postihne každoročně desetitisíce Čechů. Je tedy běžnější, než by se na první pohled zdálo. A co je ještě horší, tisíce lidí ročně kvůli ní umírají.

Proto správné rozpoznání příznaků trombózy je při záchraně života velmi důležité.

2. Bolest v noze nebo její znecitlivění

Bolest nebo znecitlivění nohy je vedle otoků dalším častým příznakem krevní sraženiny.

Druh bolesti může někdy připomínat křeče.

3. Červené pruhy na pokožce

Mnozí o tom nevědí, ale modřina je forma krevní sraženiny. Není však nebezpečná, protože částečky sražené krve jsou u ní velmi malé.

Proužky (nezpůsobené například škrábancem) jsou však již něco zcela jiného. Pokud na vaší pokožce zaznamenáte takové útvary, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Podobné proužky se obvykle projevují i ​​tím, že končetina je na dotek teplá.

4. Bolesti v hrudníku při hlubokém nádechu

Pokud během hlubokých nádechů pociťujete v hrudníku bodavou nebo tlakovou bolest, může jít o příznak krevní sraženiny u srdce nebo v plicích.

Tento druh sraženiny může mít fatální následky, proto urychleně vyhledejte pomoc lékaře.

Loading...

5. Dušnost

Dušnost je dalším příznakem krevní sraženiny v plicích.

Tu může doprovázet točení hlavy, nevolnost, bušení srdce nebo chrapot v hrudi. Každý z těchto příznaků vyžaduje vyšetření lékařem.

6. Nevysvětlitelný kašel

Když se u vás vyskytne kašel, který si nedokážete vysvětlit, zpozorněte a zaměřte svou pozornost na svůj dech, hrudník a srdeční tep.

Pokud kašel nepřechází a doprovázejí ho i netypické projevy v dýchání nebo srdeční činnosti, vyhledejte pro jistotu lékařskou pomoc. Příčina může být právě nebezpečná krevní sraženina.

7. Silné bolesti hlavy

Náhlé a silné bolesti hlavy, při kterých máte dokonce potíže s viděním, často představují příznak výskytu krevní sraženiny v mozku.

Následkem může být mozková mrtvice, proto okamžitě jděte na pohotovost, případně volejte záchranku.

8. Bolesti v oblasti břicha

Silné bolesti v břišní dutině doprovázené otoky jsou také běžnými příznaky krevních sraženin.

Zde je často problém je rozlišit například od trávicích problémů. Proto, pokud si nejste jisti příčinou, je lepší vyhledat odbornou zdravotnickou pomoc.

Rizikové faktory vzniku krevních sraženin

Na vzniku krevních sraženin se může podílet několik faktorů. Často se vyskytují během pobytu v nemocnici, hlavně po dlouhém ležení na lůžku nebo operaci.

Kromě toho dalšími rizikovými faktory jsou:

  • kouření
  • onkologická onemocnění
  • nadváha
  • těhotenství
  • hormonální antikoncepce
  • věk, zvláště u lidí nad 65 let
  • sedavý způsob života a málo pohybu
  • dlouhodobé lety v letadle

Riziko vzniku krevních sraženin výrazně snížíte už mírnou fyzickou aktivitou (i chůze postačuje), dostatečnou hydratací těla a konzumací některých bylinek podporujících cirkulací krve (česnek, zázvor).