Vědci ji konečně našli: Nová tajná zbraň na psoriázu

Loading...

Psoriáza (lupénka) je chronické onemocnění, které vyplývá z poruchy imunitního systému. Projevuje se tak, že se hromadí odumřelé vrstvy pokožky a vytvářejí hrubou, zarudlou a svědivou kůži.

Podle statistik psoriázou trpí každý 40. člověk, respektive 2,5 % populace. Na život pacientů často mívá i výrazný ekonomický dopad.

Jen v USA se tyto přímé (léky) i nepřímé (ztráta produktivity) finanční dopady odhadují na více než 100 miliard dolarů ročně.

Psoriáza není jen kosmetický problém

Mnozí považují psoriázu za kožní problém, ale podle odborníků se jedná o autoimunitní onemocnění, při kterém T-imunitní buňky omylem napadají zdravé kožní buňky.

Zmíněné imunitní buňky později spouštějí několik druhů procesů, jejichž výsledkem je rychlejší růst kožních buněk. Ty se pak dostávají na povrch kůže již v průběhu dní, ne týdnů, jak to obvykle bývá.

Těchto nových buněk se však tělo nedokáže dostatečně rychle zbavovat, a tak se hromadí a vytvářejí silné vrstvy, které jsou pro psoriázu typické. Přibližně 60 % lidí s psoriázou mívá potíže i s každodenními běžnými aktivitami.

Někdy se pokožka tak zapálí, až začne praskat a krvácet. Někdy dokonce vede k rozvoji psoriatické artritidy, která poškozuje klouby.

Pacienti s psoriázou mají i vyšší riziko rozvoje jiných onemocnění, jako například:

  • problémy se zrakem
  • cukrovka typu 2
  • vysoký krevní tlak
  • onemocnění srdce
  • psychické problémy

Mnoho lidí toho neví o psoriáze hodně a myslí si, že se jedná o přenosné onemocnění kůže. Nejednou se proto stává, že lidé trpící psoriázou jsou vyloučeni ze společnosti či odstrkováni.

Výsledkem může být deprese, sociální izolace, nízké sebevědomí a problémy v práci, což může vést dokonce i k nižším příjmům.

Vitamín D je extrémně důležitý při autoimunitních onemocněních, včetně psoriázy

Pokud trpíte psoriázou, zkontrolujte, že máte dostatečný přísun vitamínu D.

Možný nedostatek se nejlépe dá odhalit pomocí krevních testů. Optimální hladina je 50 až 70 ng/ml během celého roku. Pokud je vaše hladina vitamínu D nižší, doplňte ji – ať sluněním, nebo doplňky stravy.

Vitamín D je velmi silným modulátorem imunity, díky čemuž je při autoimunitních onemocněních nepostradatelný. Podle vědců až 80 % pacientů s psoriázou má v zimních měsících a 50 % v letních měsících nedostatek tohoto vitamínu.

Vitamín D účinkuje v boji s psoriázou na více úrovních:

  1. reguluje růst a diferenciaci keratinocytů
  2. ovlivňuje imunitní systém
  3. ovlivňuje funkci T-lymfocytů
  4. ovlivňuje činnost dalších buněk v těle
  5. reguluje růst kožních buněk

Kromě orálního užívání dobré výsledky ukazuje i aplikace krémů s obsahem derivátů vitamínu D či takzvaná fytoterapie.

Loading...

Byl zaznamenán dokonce případ, kdy se pacient vyléčil z psoriázy po užívání vysokých dávek vitamínu D3.

Rizika konvenčních léků na psoriázu

Konvenční farmaceutické léky na psoriázu jsou poměrně drahé a riskantní. Existuje mnoho příkladů, kdy pacienti roky užívají takové léky a stále trpí psoriázou bez zlepšování stavu.

Jeden z nejčastěji používaných léků na psoriázu Raptiva, obsahující aktivní látku efalizumab, byl nedávno stažen z trhu, protože se ukázalo, že zvyšuje riziko život ohrožujících infekcí mozku.

Další populární lék Stelara, s aktivní látkou ustekinumab, měl zpočátku při léčbě psoriázy dobré výsledky. Jeden pacient však uvádí, že po několika letech se její příznaky vrátily a on za ten čas utratil za léky přes 250 000 dolarů.

Dalším často používaným lékem je Psoralen, který se často kombinuje s UV-A lampami.

Při používání UV lamp však hrozí poškození kůže z UV-A paprsků, přičemž produkci vitamínu B v pokožce stimuluje UV-B záření.

Pokud máte psoriázu, zvyšte příjem vitamínu D

Většina expertů se shoduje v tom, že nejúčinnější léčbou pro psoriázu je vystavení se slunečním paprskům, které v pokožce podpoří tvorbu vitamínu D.

Píše o tom i Dr. Michael Holick, profesor dermatologie, ve své knize z roku 2004 nazvané Výhody UV záření (The UV Advantage), za kterou získal i ocenění od Americké asociace pro výzkum psoriázy.

Když však doporučoval věci, které byly v rozporu s tím, co prosazovala Americká akademie dermatologie, začal být na něj vyvíjen nátlak, aby odstoupil. Uvedená organizace do dnešních dnů varuje lidi s psoriázou před přímým slunečním zářením.

Takový postoj je však vysoce kontraproduktivní, protože výzkum ukazuje, že vitamín D je při léčbě psoriázy extrémně důležitý.

UV paprsky totiž kromě tvorby vitamínu D dokáží v pokožce zneškodňovat aktivované T-buňky. To následně zpomaluje tvorbu nových kožních buněk, čímž se také sníží záněty a rohovatění pokožky.

Nedostatek vitamínu D může způsobit i rozvoj dalších onemocnění, jako jsou onemocnění srdce, rakoviny, metabolického syndromu či Parkinsonovy choroby. Uvedené závěry potvrzuje i přes 200 epidemiologických a 2500 laboratorních studií.

Když se testovalo množství vitamínu D v krvi, lidé s nejvyšší hladinou měli kolem 27,5 ng/ml, což je stále výrazně méně než doporučených 50 až 70 ng/ml.

Závěr

V roce 2007 Joan Lappe a Robert Heaney uskutečnili jednu velmi zajímavou studii. Zahrnovala skupinu žen po menopauze, kterým podávali dostatek vitamínu D na to, aby zvýšili jejich hladinu na 40 ng/ml.

Výsledek? Tyto ženy měly až o 77 % nižší riziko rozvoje rakoviny, přičemž hladina 40 ng/ml je považována stále za nižší než optimální.