Výzkum ukazuje, proč je skořice pro utlumení bolesti lepší než ibuprofen

Loading...

Proč bychom měli riskovat smrtelné vedlejší účinky užíváním léků na tlumení bolesti?

Přírodní alternativa je většinou mnohem bezpečnější a často minimálně stejně účinná.

Skořice jako lék proti bolesti

Jeden z nových výzkumů prokázal, že skořicový prášek je účinný při snižování bolesti v případě bolestivé menstruace (primární dysmenorea) u dívek ve věku vysokoškolaček.

Výzkum byl publikován v Journal of Clinical and Diagnostic Research (Žurnál lékařského a diagnostického výzkumu) pod názvem „Srovnatelný účinek skořice a ibuprofenu při léčbě primární dysmenorey – náhodný dvojitě slepý klinický test“.

Jedná se o test, ve kterém vědcům záměrně chyběly některé informace, které by je mohly subjektivně ovlivnit při posuzování faktů.

Uvedený test uskutečnila skupina íránských vědců. Vědci ohodnotili účinek 420 mg skořice (Cinnamomum zeylanicum – skořicovník cejlonský), 400 mg ibuprofenu a placebo léku připraveného ze škrobu.

Testu se zúčastnily tři skupiny po 38 ženách. Ve všech třech skupinách vědci pozorovali intenzitu bolesti i trvání bolesti.

Dospěli k následujícím závěrům:

„Střední hodnota prudkosti bolesti, jakož i střední hodnota trvání bolesti, v ibuprofenové a ve skořicové skupině byla nižší než v placebo skupině (p < 0.001).

Po 4 hodinách od podání léků mezi skořicovou a placebo skupinou nebyly žádné statisticky významné rozdíly (p> 0.05).

Po 8 hodinách od podání léků střední hodnota prudkosti bolesti byla ve skořicové skupině výrazně nižší než v placebo skupině (p <0.001).

V různých časových intervalech byla střední hodnota prudkosti bolesti v ibuprofenové skupině výrazně nižší než ve skořicové a placebo skupině (p<0.001).“

Skořice jako bezpečný a účinný lék proti bolesti

Vědci tedy dospěli k závěru, že:

„Skořici můžeme považovat za bezpečný a účinný lék v případě primární dysmenorey. Mnozí vědci doporučují zkoumat účinek skořice na zmírňování menstruačního krvácení.“

Loading...

Diskuse – použití skořice jako léku na tlumení bolesti

Proč si myslíme, že skořice je lepší než ibuprofen?

Musíme zvážit známá rizika užívání ibuprofenu. Každý rok zemřou kvůli němu odhadem tisíce lidí, a to bereme v úvahu pouze jeho škodlivé vedlejší účinky na srdečně cévní systém.

Skořice má proto velmi velkou šanci stát se přírodní alternativou ibuprofenu. Na rozdíl od něj užívání skořice jako léku proti bolesti s sebou nenese žádná kardiotoxická rizika.

Právě naopak, o skořici je známo, že má účinek na snižování krevního tlaku a také na snižování hladiny krevního cukru. A oba tyto faktory snižují riziko vzniku srdečních onemocnění.

Když se zamyslíme nad účinkem skořice na zmírňování menstruačního krvácení, který byl zmíněn výše, v nedávném náhodném dvojitě zaslepeném klinickém testu se ukázalo, že skořice opravdu působí tlumivě na prudkou bolest a menstruační krvácení u žen.

Tedy v případě náročných a nepříjemných příznaků provázejících menstruaci je skořice užívaná jako lék jednoznačným vítězem.

Pro více informací o zdraví prospěšných účincích skořice a o jiných přírodních lécích účinných k tlumení menstruační bolesti si  prostudujte následující články a rubriky na portálu Greenmedinfo.com (v angličtině):

  • Fenykl – Alternativní lék na menstruaci založený na důkazech
  • Inhalování levandulového oleje zmírňuje menstruační bolesti
  • Tymiánový olej má na zmírnění menstruační bolesti lepší účinky než ibuprofen
  • Databáze zdraví prospěšných účinků skořice
  • Přírodní léky na obtíže při dysmenoree

Autorem článku je Sayer Ji

O autorovi

Sayer Ji je zakladatelem internetového portálu Greenmedinfo.com, místopředsedou rady National Health Federation (Národního zdravotnického svazu), zakladatelem internetového portálu Fearless Parent (Nebojácný rodič), členem správního výboru Global GMO Free Coalition (GGFC) (Světového fondu geneticky neupravovaných potravin) a recenzentem v International Journal of Human Nutrition and Functional Medicine (Mezinárodním žurnálu lidské výživy a funkční medicíny).